Fåtölj, 'Svanen', Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark, svart skinn, [slitage och skador bl.a. ryggstöd av]. Metropol - Auktioner i Stockholm och på nätauktion med konst och inredning - 3717
Arne Jacobsen, fåtölj, "Svanen", Fritz Hansen, formgiven 1958, daterad 2001. - Bukowskis